SEKCIJA ZA KRIMINOLOGIJU /SCS/SERBIAN SECTION OF CRIMINOLOGY

IZDAVACKA DELATNOST/ PUBLISHING ACTIVITY

POCETNA / HOME
O NAMA / ABOUT SSC
KONTAKT / CONTACT US
ETICKI KODEKS / ETHICS CODEX
PRISTUPANJE/ MEMBERS
NOVOSTI / NEWS
POCASNI CLANOVI SEKCIJE / HONORARY MEMBERS OF THE SECTION
LINKOVI / LINKS

nova.jpg



Knjiga "Nova rešenja u posebnom delu KZ Srbije" je 26. monografija objavljena u ediciji Crimen čija je autorka prof. dr Nataša Delić. Pored detaljne analize zakonskih izmena, knjiga je obogaćena i brojnim primerima iz sudske prakse zbog čega predstavlja i svojevrsnu kolekciju sudskih presuda.

metodologija2.jpg

Knjiga Metodologija istraživanja kriminaliteta, 2. izdanje (autor prof. dr  Đorđe Igjatović) upotpunjena je brojnim pitanjima koja nisu obrađena u prvom izdanju objavljenom 2009. godine. Monografija se sada sastoji iz dva osnovna dela i sedam dodataka. Prvi deo knjige obogaćen je novim kategorijama koje doprinose razumevanju metodologije u kriminološkim naukama dok je u drugom delu ukazano na mogućnosti zloupotrebe interneta u naučnim istraživanjima  kao i na kršenje autorskih prava u krivičnim naukama.




kaznena3.jpg

 
 
Treći tom tematske monografije "Kaznena reakcija u Srbiji" predstavlja rezultat rada na projektu finansiranom od strane ministarstva prosvete, nauke I tehnološkog razvoja. Knjiga sadrži šesnaest radova učesnika na projektu u kojima se obrađuje raznovrsna tematika i daju predlozi za poboljšanje kaznenog sistema Republike Srbije.
 
 
 
 
 
 
 
 

komparacijakriminaliteta.jpg


Monografija "Komparacija kriminaliteta i kaznene reakcije: Srbija - Evropa", čiji je autor prof.dr Djordje Ignjatović,  objavljena je kao 24.po redu u ediciji Crimen sa ciljem poređenja stanja kriminaliteta u Srbiji i u ostalim evropskim zemljama. Osnovu za upoređivanje činile su (za evropske države) četiri knjige pod nazivom Evropski izvornici o kriminalitetu i statistici krivičnog pravosuđa dok su u pogledu Srbije podaci prikupljeni iz evidencija domaćih organa pravosuđa i drugih međunarodnih evidencija kojima naša država dostavlja podatke o kriminalitetu.
 
 
 
 
 
 

crimen.jpg

U prvom broju časopisa Crimen za 2013. godinu objavljeno je nekoliko članaka stranih autora među kojima su  i radovi počasnih članova Sekcije, Gilde Scardaccione I Gregga Baraka. Broj je upotpunjen prilozima i prikazima.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

kaznena.jpg

Drugi tom tematske monografije "Kaznena reakcija u Srbiji" predstavlja rezultat rada na projektu finansiranom od strane ministarstva prosvete, nauke I tehnološkog razvoja. Knjiga sadrži šesnaest radova učesnika na projektu a objavljen je i rad studenta koji je na konkursu za nagradni temat na temu "Uticaj kulturnih faktora na kriminalitet" osvojio drugo mesto.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

zolo.22.jpg

Knjiga Ko kaže humanost je dvadesetdruga po redu u ediciji Crimen. Glavna tema ove monografije je vojna intervencija na SR Jugoslaviju 1999. godine a autor Danilo Zolo pored političkih aspekata problem razmatra i iz međunarodno-pravnog i pravno-filozofskog ugla. Knjigu je sa italijanskog jezika preveo Zoran Katanić.
 
 
 
 
 
 
 
 

potkulturanasilja.jpg

Bogatom nizu prevedenih monografija u ediciji Crimen priključeno je i delo Potkultura nasilja čiji su autori čuveni kriminolozi Marvin Wolfgang i Franco Ferracuti. U pitanju je ključno delo iz oblasti nasilničkog kriminaliteta, nezaobilazno za sve zainterosovane za navedenu temu. Knjigu je sa engleskog jezika prevela Dragica Ljubičić. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

crimen.jpg

U drugom broju časopisa Crimen za 2011. godinu objavljeno je nekoliko članaka (od toga autor jednog rada je prof. dr Boštjan Zupančič, sudija Evropskog suda za ljudska prava) krivično pravnog i kriminološkog karaktera a broj je obogaćen prilozima i prikazima. U rubrici iz Istorije krivičnih nauka objavljen je tekst  "O postanku cetinjske tamnice" čiji je autor P. Miljanić. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

kaznenareakcija.jpg

Zbornik Kaznena reakcija u Srbiji (Collection of papers Reaction of Criminal Law in Serbia) nastao je kao rezultat rada na projektu koji je finansiran od strane Ministarstva prosvete i nauke. Zbornik sadrži 15 radova koji kroz prizmu  krivičnih i drugih pravnih nauka ali i sa ekonomskog i sociološkog aspekta kritički preispituju oblast kaznenog reagovanja u Srbiji.
 
 
 
 
 
 
 
 

zlocinisvakodnevnizivot.jpg

Prevodom monografije Zločin i svakodnevni život (Translation of the book Crime and Everyday Life) edicija Crimen obogaćena je još jednim vrhunskim delom iz oblasti kriminologije. Autor knjige,Markus Felson,počasni član Sekcije, jedan je od najistaknutijih kriminologa današnjice a navedenu kjnigu je sa engleskog jezika prevela Natalija Lukić. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

crimen.jpg

Časopis Crimen nastavlja sa redovnom izlaženjem i u 2011. godini. U prvom broju za ovu godinu objavljeno je pet članaka izvornog karaktera a časopis je upotpunjen i preglednim radovima i prikazima. U rubrici Iz istorije krivičnih nauka objavljen je deo predavanja Grgura Milovanovića,autora nedovoljno poznatog našoj naučnoj i stručnoj javnosti. Objavljivanjem In Memoriam prof. dr Obradu Periću, broj je takođe posvećen ovom velikanu naše krivično pravne nauke i nekadašnjem počasnom predsedniku Sekcije.
 
 
 
 
 
 
 

victimology.jpg

Viktimologija je delo monografskog karaktera čiji su autori prof.dr Đorđe Ignjatović i doc.dr Biljana Simeunović-Patić. U knjizi je na sistematičan i sveobuhvatan način izložena materija viktimologije i to od osnovnih pojmova, preko teorija i metodologije u ovoj disciplini do fenomenološkog aspekta  i načina reagovanja na viktimizaciju.
 
 
 
 
 
 
 
 

izgubljenekazne.jpg

Prevod knjige Izgubljene kazne, čiji su autori Louk Hulsman i Jacqueline Bernat de Celis,  (Translation of the book Peines Perdues) je sedamnaesta po redu knjiga u ediciji Crimen koju je sa francuskog jezika prevela dipl. filolog Ivana Đokić. Pored originalne forme knjige koja se sastoji iz razgovora sa Loukom Hulsmanom, knjigu odlikuje i raikalno drugačiji pristup u objašnjenju krivičnog sistema.
 
 
 
 
 
 
 

crimen.jpg

Izašao je drugi broj časopisa Crimen za 2010. godinu. Pored radova domaćih autora u ovom broju su objavljena i dva teksta stranih autora od kojih je jedan preveden na srpski jezik. U rubrici Iz istorije krivičnih nauka publikovan je nastavak teksta iz prethodnog broja a uvedena je i rubrika Komparativni pogled. Drugi broj je takođe obogaćen sa dva prikaza.
                    http://www.ius.bg.ac.rs/crimenjournal/toc2010-2e.htm
                    http://www.ius.bg.ac.rs/crimenjournal/Crimen2-2010_rez.pdf
 
 
 

stanjekriminalitetaivkorica.jpg

Četvrti tom tematske monografije ''Stanje kriminaliteta u Srbiji i pravna sredstva reagovanja'' (Crime in Serbia and legal means of reaction,part IV) predstavlja rezultat rada istraživača sa različitih visokoškolskih ustanova. Pored tekstova iz krivičnih nauka, autori su stanje kriminaliteta u Srbiji analizirali i sa sociološkog i ekonomskog aspekta a monografija sadrži i rad profesora Michaela Bocka, koji je počasni član Sekcije.
 
 
 
 
 
 

crimen.jpg

Izašao je prvi broj časopisa za krivične nauke Crimen. U njemu se mogu pročitati tekstovi nekih od najpoznatijih stranih autora iz oblasti krivičnog prava kao što su Claus Roxin i Jean Pradel. Takođe su objavljeni i radovi domaćih autora. U časopisu postoji i  rubrika Iz istorije krivičnih nauka a publikovani su i prilozi i prikazi.
                     http://www.ius.bg.ac.rs/crimenjournal/toc2010-1e.htm
                     http://www.ius.bg.ac.rs/crimenjournal/Crimen1-2010_rez.pdf
 
 
 
 
 
 

denisaboda.do.k.k..jpg

Prevod dela Od antropologije do komparativne kriminologije (Translation of the book De l'anthropologie à la criminologie comparée) je četrnaesta knjiga koja je objavljena u ediciji Crimen. Autor je Denis Szabo, počasni član Kriminološke sekcije i jedan od najuglednijih svetskih kriminologa a knjigu je na srpski jezik prevela dipl. filolog Ivana Đokić, član Sekcije.
 
 
 
 
 
 
 
 

teorijeukriminologijikorica.jpg

Teorije u kriminologiji je zbirka od 57 tekstova prevedenih na naš jezik i u tom pogledu ova knjiga predstavlja najsadržajniju kolekciju sakupljenih prevoda u kriminološkoj literaturi (jedini pandan joj je šesnaestotomna edicija Trattato di criminologia...koju je osamdesetih godina prošlog veka priredio Franco Ferracuti).
 
 
 
 
 
 
 

komparativnokrivicnopravo.jpg

 
Komparativno krivično pravo- sankcije Žana Pradela (Translation of the book Comparative Criminal Law- Sanctions, Jean Pradel) je jedanaesta po redu knjiga iz edicije Crimen koju je sa francuskog jezika preveo profesor Obrad Perić
 
 
 
 
 
 
 

amerika.jpg

 
Kriminalitet u Americi autora Remzija Klarka (Translation of the book Crime in America-Ramsey Clark) je još jedna knjiga iz edicije Crimen koju je sa engleskog jezika prevela dr Biljana Simeunović-Patić
 
 
 
 
 
 
 
 

stanjekriminaliteta.jpg

 Treći tom zbornika Stanje kriminaliteta u Srbiji i pravna sredstva reagovanja (Crime in Serbia and legal means of reaction,part III) je najobimniji do sada.Sadrži 30 radova iz krivičnih nauka među kojima su i radovi autora iz Makedonije
 
 
 
 
 
 
 
 

metodologija.jpg

Metodologija istraživanja kriminaliteta (Methodology of Criminological Research) je još jedna u nizu objavljenih knjiga u ediciji Crimen. Autor je profesor Đorđe Ignjatović a knjiga je podeljena u dve celine. U prvoj se izlažu metodološka pitanja vezana za izučavanje kriminaliteta a u drugom su izložena osnovna uputstva za izradu naučnih i stručnih radova.
 
 
 
 
 
 
 

pradel.jpg

Istorijat krivičnih doktrina Žana Pradela (Translation of the book History of criminal doctrines-Jean Pradel) je četvrta po redu knjiga iz edicije Crimen koju je sa francuskog jezika preveo profesor Obrad Perić
 
 
 
 
 
 
 
 
 

stanjekriminaliteta2.jpg

Drugi tom zbornika koji je rezultat rada tima istraživača na projektu Stanje kriminaliteta u Srbiji i pravna sredstva reagovanja (Crime in Serbia and legal means of reaction, part II). U ovom izdanju autori su dotakli mnoštvo pitanja iz niza krivičnih nauka, a posebno mesto u Zborniku ima rad gosta iz Nemacke, profesora Clausa Roxina, vodećeg evropskog teoretičara krivičnog prava.
 
 
 
 
 
 
 

stanjekriminaliteta1.jpg

Zbornik Stanje kriminaliteta u Srbiji i pravna sredstva reagovanja -I deo (Memoir Crime in Serbia and legal means of reaction,part I) u izdanju Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu nastao je kao rezultat rada na istoimenom projektu koji finansira Ministarstvo za nauku u tehnološki razvoj Srbije. Sadrži 22 teksta koji obuhvataju teme iz skoro svih krivičnih nauka i srodnih disciplina.
 
 
 
 
 
 

zbornik.radova.jpg

Kriminološka sekcija je zajedno sa Dosijeom iz Beograda suizdavač Zbornika radova profesora Obrada Perića koji se pojavio povodom sedamdesetogodišnjice života ovog autora, jednog od doajena naših krivičnih nauka (Memoir of professor Obrad Perić arranged by Đorđe Ignjatović).

Sekcija za kriminologiju SUKPTP